E - posta  |   Adres Map      
  Anasayfa     Asel Diyet     Diyetisyenler     Blog     Gündem     İletişim

   Asel Blog

03
eylül
2016
Onlar zorunlu ETİKET OKUYUCULAR - ‘Çölyak Hastalığı’
Pek çoğumuzun devamlı olarak duyduğu çölyak hastalığı veya  gluten entropatisi nedir? Bu hastaların kendilerine özgü beslenme şekilleri var mıdır?
Çölyak hastalığı; hepimizin barsaklarında  bulunan ve besinlerin emilimi için gerekli olan villus adı verilen yapıların,  arpa ,buğday, yulaf, çavdar gibi tahılların içerdiği gluten proteinine karşı olan hassasiyeti sonucu oluşan bir hastalıktır.
Barsaklarda emilimi sağlayan Villuslar gluten proteini içeren besinlerin emilimini sağlayamayınca, beslenme yetersizliği görülmekte ve bağışıklık sistemi zayıflamaktadır.
Besin yetersizliğine bağlı anemi ,vitamin ve mineral eksiklikleri bu hastalarda sıkça görülen sorunlardır.
Hastalığın teşhisi zordur. Belirtileri; kilo alamama / kilo kaybı ,şiddetli ishal ve karın ağrısı, sinirlilik, kemik ve eklem ağrıları, kollarda ve bacaklarda uyuşma, geçmeyen ağız içi yaraları olabilir.
Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Geçirilen bir ameliyat, hamilelik,doğum, viral enfeksiyon ya da ağır bir stres de tetikleyici faktör olabilir. Hastalık yaşamının her hangi bölümünde ; kimilerinde çocukluk, kimilerinde ergenlik, kimilerinde ise yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilmektedir.
En önemli tedavi yaşam boyu süren çölyak diyeti yani glutensiz diyet tedavisidir.
 
Glutensiz diyet nasıl olur?
 
Çölyak hastaları iyi birer ETİKET OKUYUCU olmalıdırlar. Gluten proteinini içeren gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
Tahıl grubu toplum olarak vazgeçilmezimiz olsa da bu hastalığa sahip bireylerin tahılda yulaf , arpa, buğday ve bunları içeren gıdaları (bulgur, makarna, şehriye, erişte, kuskus, ekmek, simit, yarma ,irmik, galeta unu, börek vb.) tüketmemelidirler. Ancak bu hastalar; patates , pirinç,pirinç unu ve nişasta ile yapılmış yiyecekler ve gluten ilave edilmemiş  ekmek vb. ürünleri tüketebilirler.
Paketli gıdaların pek çoğunda gluten katkı maddesi olarak (koyulaştırıcı , kıvam verici vb.) kullanıldığından dolayı çölyak hastaları paketli gıdaları etiketlerini okuyarak  tüketmelidirler.
Hazır çorbalar , içerisine un ve şehriye katılan tüm çorbalar,yemekler  ve tatlılar tüketilmemelidir.
Boza çölyak hastalarının tüketmemesi gereken bir içecektir.
Izgara (una bulanmamış) et ve türevleri , sebze ,meyve ve kurubaklagiller rahatlıkla tüketilebilecek besinler grubundadır.
 
***Çölyak hastaları yaşamları boyunca sağlıklı ve kendi diyetlerine uygun bir biçimde beslenmeyi ilke edinmelidir. Özellikle bu hastalığa sahip olan çocukluklarda durum biraz daha zordur. Diyetin uygulanabilirliği konusunda anneye büyük pay düşmektedir.
***Günümüzde çölyak hastalarına yönelik ‘gluten içermez’ ibaresi olan paketli gıdalar çokça üretilmektedir. Bu hastalığa sahip bireylerin diyetlerine uymaları ,piyasa bilinçlendirilmesi ve yapılan üretimler  ile giderek kolaylaştırılmaktadır. ...

 


 

<< blog arşivi

Gündem
  Asel Diyet Galeri   İletişim
Diyetisyenin Sofrasında Ramazan
Bayram İçin Küçük Tüyolar
‘ KANSER RİSKİNİ %60 AZALTMAK İÇİN ’
VE BAYRAM GELİR...
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)
     
  İnönü Cad. Gül apt kat:1 no:3 Daire:4
  Sahrayı cedit / Kadıköy / İSTANBUL

  M : 0545 737 18 43
  T : +90 216 302 17 00
  F : +90 216 302 17 00 
  E : bilgi@aseldiyet.com

2014 © ASEL DİYET | Tüm hakları saklıdır. Görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz.