E - posta  |   Adres Map      
  Anasayfa     Asel Diyet     Diyetisyenler     Blog     Gündem     İletişim

   Asel Blog

14
mayıs
2019
Diyetisyenin Sofrasında RamazanTuttuğumuz Oruçların Kabul Olması Temennisi ile ;
Ramazan ayının yeme, özellikle de çok yeme ayı olmadığına, ruhumuzun arınmasının, maneviyat güçlenmesinin de en önemli basamaklarından birinin aşırı doygunluktan kaçınmak olduğuna inananlardanım.
Evet inananlardanım ama bunu hayatıma yansıtabiliyor muyum? Tabi ki önemli olan kısım da zaten tam olarak burası.
Pek çoğumuz için ramazan; donatılmış masalar, mis gibi pide kokusu, sahurlara kadar oturulan ve sıralaması hiç değişmeyen leziz ikramlar demektir. Benim içinde çocukluğumdan itibaren hep böyleydi. Ancak zamanla yaş aldıkça ve tabi ki mesleki bilgiler ve tecrübelerim ile aslında bu dönem ani yüklenmelerin vücudu ne kadar yıprattığını, gün içerisinde yapmadığımız bütün öğünleri tek bir öğünde bir daha sofraya oturmayacakmışcasına yemenin metabolizmayı alt üst ettiğini öğrendim, deneyimledim ve birden olmasa da tükettiklerimde azaltmaya, elemeye geçtim. Aslında biz bu ayda genel olarak diyet yapan kişilerin benzeri bir psikolojisine giriyor ve diyet süresince (sahur iftar arası kısım) asla diyetimizi bozmuyor, bir kaçamak anında da (iftar) her şeyden sonuna kadar tüketiyorduk. Ramazan bizler için hep yasak-serbest öğün minvalinde ilerliyor ve aslında ruhumuza bir şey katmadığı gibi, bedenimizi harap edip en az 3 kg ile bu aydan çıkıyorduk. Bizden beklenen ve istenen bu değildi.
Ve kendim için bir karar verip, bunu bir düzene koymaya başladım ve bu ayın tatlıda sınırsızca yeme ayı olmadığına düşünüp, rafine şekeri bu ay süresince hayatımdan çıkardım. Paketli gıdaları evime almadım. Sahuru her koşulda yaptım. Suyumu iftar sahur arası bol tükettim ve her gün 1 şişe maden suyu tüketerek gün içerisinde kaybettiğim mineralleri dengeledim. Bunlar ana kurallarımdı. Uydum ve uyuyorum.
Ardından sahur düzenlemesine geçtim;
-Asla ana yemek yenmeyecek, mümkün olduğunca protein ağırlıklı beslenilecek, sıvı tüketimi burada da devam edecek, kafein alımı hem sıvı kaybını arttırdığı hem de uykumu zorlaştırdığı için kesilecekti.
Ve Davetleri çok olan bir aile olarak en tehlikelisi İftar saatleri;
-Evimdeysem mümkün olduğunca kahvaltılıklardan uzak durdum ve eve pide almamaya çalıştım. 1 kepçe hafif bir çorba +Tek çeşit ana yemek ve muhakkak 1 kase yoğurt ve salata ile iftar ettim. Orucumu ise her koşulda 1 büyük bardak su ve 1 hurma ile açtım.
-Davetlerde ise kendimi sıkmadım ama asla aşırıya kaçmama kararıma da ihanet etmedim. Her şeyden tadımlık midemi zorlamayacak şekilde tüketmeye gayret gösterdim. Ramazan süresince rafine şeker kısıtlamasına girdiğim için tatlı yerine hurma ve kuruyemiş veya meyve veya son zamanlarda revaçta olan şekersiz dondurmaları tercih ettim. “Bununda tadına bak” , “1 kaşık daha al” “ sahurda bir şey yemezsin” ısrarları olmadı mı? Tabi ki oldu… Ama iç sesime bu anlarda bana haykırmasını istediğim cümle şuydu;
!!! Israrları kibar biçimde reddetmek hepimizin hakkı!!!  Çünkü bu benim bedenim ve onu benden iyi tanıyan yok, zorlandığında ise derdini çeken yine benim.”  Destek oldu mu? Oldu neyse ki.
 “Kişi ne yaparsa kendine ve kendi için yapar bu beslenme konusunda değişmeyen bir gerçektir”
Bir beslenme uzmanı olarak, son 8 senedir her ramazanımı böyle geçirerek, hem ruhuma ayıracak güç buluyorum hem de 11 ay benim için kusursuz çalışan vücudumu bu ay dinlendiriyorum. Üstelik orucun sağlıklı bireyler için şahane bir sağlık bonusu olduğunu çok iyi biliyorum.
Sevgiyle kalın. ...

 


 

<< blog arşivi

Gündem
  Asel Diyet Galeri   İletişim
Diyetisyenin Sofrasında Ramazan
Bayram İçin Küçük Tüyolar
‘ KANSER RİSKİNİ %60 AZALTMAK İÇİN ’
VE BAYRAM GELİR...
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)
     
  İnönü Cad. Gül apt kat:1 no:3 Daire:4
  Sahrayı cedit / Kadıköy / İSTANBUL

  M : 0545 737 18 43
  T : +90 216 302 17 00
  F : +90 216 302 17 00 
  E : bilgi@aseldiyet.com

2014 © ASEL DİYET | Tüm hakları saklıdır. Görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz.