E - posta  |   Adres Map      
  Anasayfa     Asel Diyet     Diyetisyenler     Blog     Gündem     İletişim

   Asel Blog

04
haziran
2014
`Ekmeksiz DİYET DİYET ödetir`‘‘EKMEKSİZ DİYET DİYET ÖDETİR’’
Sofralarımızın ve kültürümüzün vazgeçilmez gıdası olan ekmek; son dönemlerde popüler diyet kültürüne de konu olmuştur. Kimileri günlük beslenme planından ekmeğin çıkarılarak rahatlıkla ağırlık kaybı sağlanabileceğini, kimileri ise ekmeğin insan vücuduna içeriği yönüyle zararlı olduğu gibi bilimsel nitelik taşımayan popüler düşünceleri ortaya atmaktadırlar.
Peki ekmeksiz diyet olur mu?
Ekmek, bileşiminde yer alan yüksek düzeydeki karbonhidratlara bağlı olarak enerji sağlayıcı olmasının yanı sıra azımsanmayacak düzeyde protein, lipid ve mineral gibi temel besin öğelerini de içermektedir.
Ekmek başta B1 vitamini olmak üzere B grubu vitaminlerin temel kaynağıdır.(B12 hariç)  A,C ve önemli antioksidan olan E vitamininden de zengindir. Mineral açısından bakıldığı zaman ise ekmek; başta Fosfor (P) , Kalsiyum (Ca) , Demir (Fe) , Çinko(Zn) olmak üzere %2 oranında mineral madde içerir.
Kimi düşünceler tarafından ağırlık kaybı için yasaklanması gereken ekmeğin kalorisi ne kadar?
Ekmeğin 25 gr’ı 70 kcal içerir. Ayrıca beyaz, çavdar, tam buğday gibi ekmek çeşitleri arasında kalori açısından herhangi bir fark yoktur. Peki neden beyaz ekmek önerilmiyor? Beyaz ekmeğin uzmanlar tarafından önerilmemesinin en önemli nedeni glisemik indeksinin yüksek olmasıdır. Glisemik indeks; gıdaların kan glikozunu (kan şekerini) yükseltme hızıdır. Beyaz ekmek elde edilirken; ekmeğin pişerken kabarma kapasitesini düşüren ve fakat besinin % 90'ından fazlasını oluşturan ruşeym ve kepek kısmı undan alınarak, beyaz un elde edilir. Oysaki elenen kepek ve ruşeym; vitamin,mineral ve posa yönünden buğdayın en kıymetli bölümleridir. (Beyaz ekmeğin eldesinde ruşeym ve kepeğin ayrılmasında ticari amaçlarda vardır. Üreticiler raf ömrünü uzatma amacıyla böyle bir yola gitmektedirler. ) Elemeden sonra elde edilen beyaz un ile yapılan ekmek besin değeri düşük, posa içermeyen, glisemik indeksi yüksek kısacası faydasından çok zararı olan bir besin halini almaktadır.
Glisemik indeksi düşük besinler bireylerin daha uzun süre tok kalmalarını sağlarken , bu oranın yüksek olduğu besinler kandaki insülin miktarını hızla yükseltmekte ve bunun sonucunda da kan şekerinin hızla düşmesine neden olmakta ve kişi besin almış olmasına rağmen hızla acıkmaktadır. Bu nedenle uzun süreli tokluk ve kan şekeri regülasyonu için BEYAZ EKMEK tüketimini hayatımızdan çıkarmamız en doğru olandır.
Beyaz ekmek yerine Tam buğday-Çavdar-Yulaf Ekmeği Tüketelim! Sağlığımız İçin Ekmeksiz Diyet Yapmayalım!
Ekmeksiz diyet popülaritesini sürdüredursun, biz ekmeksiz diyetin nelere neden olabileceğinden sizlere bahsedelim. Ekmeğin tamamen yasaklandığı diyetler genellikle ‘ketojenik diyet’ dediğimiz karbonhidrat kısıtlı olup, protein ve yağ ağırlıklı diyetlerdir. Kısa dönemde ağırlık kaybettiren bu diyetler uzun vadede çok daha önemli sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Üstelik yapılan çalışmalar göstermektedir ki ; kısa dönemde verilen kilolar kısa sürede miktar artarak geri kazanılıyor. Bunun  en önemli nedeni bu diyetlerde ağırlık kaybının kas ve su kütlesinden gerçekleşmesidir.
Ekmek içeriğiyle ;
B grubu vitaminlerinden ötürü depresyon-anksiyete riskini azaltır.
Mide sağlığınızı korumanıza yardımcıdır.
Kan kolesterol düzeyinizin korunmasında yardımcıdır.
Tam tahıllı ekmekler B12 hariç tüm B grubu vitaminlerinin temel kaynağı olduğu için tiroid hastalığı olanlar için ideal besindir.
Metabolizmayı düzenler
Tam tahıllı ekmek tüketiminde uzun süre tokluk ve kan şekeri dengesini sağlanır.
Posa içeriğiyle tam tahıllı ekmek tüketimi sindirim sistemi fonksiyonlarını düzene sokar. Buna bağlı içerdiği mineral ve vitaminlerle de hemoroid ve kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.
Kandaki ürik asit miktarını kontrol altına almaya yardımcıdır.
Peki EKMEK TÜKETMEZSEK?
Anksiyete-depresif duygu durumu
Unutkanlık
Konsantrasyon bozukluğu
Gerginlik-sinirlilik
Sürekli devam eden yorgunluk hali
Kadınlarda adet düzensizliği
Cilt problemleri (cilt kuruluğu-cilt döküntüleri)
Saç dökülmesi
Ağırlık denetiminin sağlanmasının zorlaşması
Kan şekeri düzeninin sağlanamaması
Baş ağrısı-baş dönmesi                                        
   gibi problemler ortaya çıkacaktır. Bu nedenle sağlığımız için ihtiyacımız olan miktarda yeterli ve dengeli bir biçimde doğru ekmek tercihleriyle ekmek tüketmenizde hiçbir zarar yoktur. Aksine ‘ekmeksiz diyet diyet ödetir’  bilinciyle hem bedeni hem ruhu doyuran sağlık açısından faydalı olan; ekmeğimize sahip çıkalım. ...

 


 

<< blog arşivi

Gündem
  Asel Diyet Galeri   İletişim
Diyetisyenin Sofrasında Ramazan
Bayram İçin Küçük Tüyolar
‘ KANSER RİSKİNİ %60 AZALTMAK İÇİN ’
VE BAYRAM GELİR...
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)
     
  İnönü Cad. Gül apt kat:1 no:3 Daire:4
  Sahrayı cedit / Kadıköy / İSTANBUL

  M : 0545 737 18 43
  T : +90 216 302 17 00
  F : +90 216 302 17 00 
  E : bilgi@aseldiyet.com

2014 © ASEL DİYET | Tüm hakları saklıdır. Görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz.