E - posta  |   Adres Map      
  Anasayfa     Asel Diyet     Diyetisyenler     Blog     Gündem     İletişim

   Asel Blog

13
ağustos
2016
`VE BİR HABER ALDINIZ...` -GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME-GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME
            VE BİR HABER ALDINIZ… Bu haberle yeni bir can için içiniz pır pır ederken aklınızda soru işaretleri oluşmaya başladı bile.  ‘peki şimdi ne olacak?’ ‘bebeğim için nasıl beslenmeliyim?’  ‘hangi besinler daha sağlıklı’ ‘hamilelikte kaç kilo almalıyım’ ‘zaten istediğim kiloda değildim 9 ay sonunda ne olacağım?’ ‘hamilelikte diyet yapılır mı?’
            Şimdi gebelik döneminde beslenmeye dair küçük ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Öncelikle 9 ay sürecek harika bir döneme girdiğiniz için bu süreci keyifle geçirmeye çalışmalısınız. İçinizdeki mucize ile birlikte günlük hayatınızı devam ettirirken dikkat etmemiz gereken küçük noktalardan bahsetmek gerekirse ;
* Öncelikle gebelik süresince oluşacak ödemleri engellemek açısından su tüketiminize önem vermeniz gerekmektedir.
* Gebeliğin ilk 3 ayı oluşabilecek bulantılara karşı; kızartma, aşırı yağ içerikli, kendine has kokusu/tadı olan besinlerden uzak durabilirsiniz. Bulantılara karşı ara öğünlerde tam buğdaylı galeta / çubuk kraker / leblebi tüketebilirsiniz. Gebeliğin bu ilk 3 aylık periyodunda normal ağırlık ile hamile kalmış bireylerde kilo alımı istenen bir tablo değildir. Hatta yüksek kilo ile (Bkı > 25 kg/m2) hamileliğe başlamış bireylerde ,beslenme uzmanı eşliğinde, gebenin günlük ihtiyacı olan besin ögelerini alması suretiyle ilk 3 ay kontrollü kilo kaybı sağlanabilir.
* Gebeliğin 2. Üç ayı dediğimiz 2.trimester döneminde anne adayının iştahı konusunda her şey yoluna girmeye başlayacaktır. Enerji ihtiyacı bu ay anne adayı için artamaya başlayacağından annenin beslenme yönünden değerlendirmeye alınması ve enerji ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Bu süreçte günde 30 dk. hafif tempolu yürüyüş yaparak kendinizi daha hafif hissedebilirsiniz. Bu dönemde normal kilolu bir anne adayının ayda 1-1,5 kg ağırlık artışı normaldir.
* 3. Trimester denilen son 3 aya girdiyseniz artık bebeğinize kavuşmaya az kaldı demektir. Bu aylarda anne hareketlerinde yavaşlama görülebilir. Fiziksel aktivite günde 20-30 dk. hafif tempolu yürüyüş  şeklinde devam ettirilmelidir. Son 3 aylık periyotta anne adaylarında ayda 2-2,5 kg ağrılık artışı geyet normaldir.
 
 
* Bu süreçte karşılaşabileceğiniz problemler mide yanması , kabızlık , bulantı , kansızlık olabilmektedir. Mide  yanması şikayetiniz var ise, engellemek amacı ile yemekten hemen sonra uzanmamalısınız. Baharatlı,asitli besinlerden,kızartmalardan uzak durmalı meyveleri kabuklarıyla tüketmemelisiniz. Kabızlığı önlemek için bol su ve lifli beslenmeyi ihmal etmemelisiniz. Gebelik süresince aşırı kafein alımından kaçınmalısınız. Kansızlık durumunu engellemek için ise günlük protein ve demir ihtiyacınızı karşılamak durumundasınız.
* Gebelik süresince doktorunuz ile irtibat halinde olmalı,kendisinin size vereceği vitamin-mineral suplamentlerini ,kansızlığa karşı kullanılan demir ilaçlarınızı ihmal etmemelisiniz.
   Toparlayacak olur isek; gebelik süreci 2 kişilik beslenmeniz gereken bir süreç olmayıp, anne adayının gebelik öncesi normal kilolu ise toplamda 9-13 kg , zayıf ise (BKI<18 kg/m2) 10-16 kg, yüksek kilolu ise (BKI>25 kg/m2) 7-9 kg ağırlık kazanımı ile sonlandırabileceği bir süreçtir.Ancak tabiki çoğul gebeliklerde bu miktar artacaktır.
Bu süreçte temel ilkeniz yeterli ve dengeli beslenmek olmalıdır. Bu konuda doktor – beslenme uzmanı-hasta ilişkisi çok önemlidir. Anne adayının unutmaması gereken nokta bebeğin asla aç kalmayacağı, her türlü annenin depolarından beslenebileceği ancak anne adayının kendi sağlığını korumak amacıyla yeterli ve dengeli beslenmesi gerektiğidir.
 
 Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeniz dileğiyle…. ...

 


 

<< blog arşivi

Gündem
  Asel Diyet Galeri   İletişim
Diyetisyenin Sofrasında Ramazan
Bayram İçin Küçük Tüyolar
‘ KANSER RİSKİNİ %60 AZALTMAK İÇİN ’
VE BAYRAM GELİR...
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)
     
  İnönü Cad. Gül apt kat:1 no:3 Daire:4
  Sahrayı cedit / Kadıköy / İSTANBUL

  M : 0545 737 18 43
  T : +90 216 302 17 00
  F : +90 216 302 17 00 
  E : bilgi@aseldiyet.com

2014 © ASEL DİYET | Tüm hakları saklıdır. Görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz.