E - posta  |   Adres Map      
  Anasayfa     Asel Diyet     Diyetisyenler     Blog     Gündem     İletişim

   Asel Gündem
Kıymetli Besin ``HURMA``Ramazan ayının gelmesiyle Hurma ile ilgili pek çok yazı, araştırma da beraberinde gündeme geliyor. Peki nedir hurmayı bu kadar özel kılan?  Ramazan sofralarımızın vazgeçilmezi olan hurma gerçekten ideal bir besin midir?
Hurma; İnsanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biri olup, besin içeriği açısından bakıldığında yapısında; çözünebilir-çözünmeyen posa ,15 farklı mineral bulunduran , protein ve karbonhidrattan zengin bir besindir. 
Yapılan çalışmalar da ; hurmanın mineral içeriğinin elmaya göre yaklaşık 2 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir. Düzenli hurma tüketen bedeviler üzerinde yapılan bir başka araştırma da ; bu kişilerde kanser ve kalp damar sistemi hastalıklarının yok denecek kadar az olması ilgi çekmektedir. Hurma; yüksek selenyum içeriğiyle antioksidan-kansere karşı koruyucu bir besindir. Bilimsel araştırmalar hurmanın soğukta muhafaza edildiği durumda antioksidan yoğunluğunun arttığını göstermektedir.
Hurma;
-Kemikleri güçlendiren ve kemik hastalıklarının azalmasını sağlayan bir etkiye sahiptir.
-Yoğun vitamin, mineral içeriğiyle bedensel ve zihinsel gelişimi sağlar. Çocukların beslenmelerinde her gün en az 2 adet hurma bulunması önerilmektedir.
-Hurmanın 100 gr’ ında 6-13 mg demir (Fe) bulunur.Bu yönüyle kansızlığa karşı koruyucu ideal bir besindir.
-Çözünebilir posa içeriğiyle ( %6,5-18) gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarını tedavi edici yönü vardır. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma da hurmanın Potasyum (K) içeriğiyle ülser etkilerini azalttığı da görülmüştür.
- Tansiyonun regülasyonunda önemli bir yere sahip olan hurmanın , düzenli tüketiminde basuru da engellediği de görülmüştür.
-A vitamini içeriğiyle (100 gr’ında 11-15,6 mg) gece körlüğüne iyi gelen hurma, göz sinirlerini kuvvetlendirici etkiye de sahiptir.
-Hurmanın belki de pek bilinmeyen ama en önemli özelliklerinden birisi de; normal doğumu kolaylaştıması ve emzililik döneminde annelerde sütü arttırmasıdır.
 İFTAR SOFRALARINDA NİÇİN HURMA?
Oruç süresinin 16-17 saate çıktığı ramazan ayında ,uzun süreli açlık sonrası birden besin alımı kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olabilmektedir. Hurma her ne kadar karbonhidrat yönüyle zengin bir besin olsa da; iftarda orucu hurma ile açmak ve yemeğe hurma ile başlamak hem kan şekeri dengesini sağlamada hem de iftar sırasında aşırı besin tüketimini engellemede etkilidir.
 
Genel itibariyle bakıldığı zaman hurma; besin içeriği yönüyle hem çok kaliteli, hem de sağlık açısından çok faydalı olup , yalnızca ramazan ayında değil günlük beslenmemizde muhakkak yer vermemiz gereken eşine az rastlanır bir besindir. ...

 


 

<< Gündem Arşivi

Gündem
  Asel Diyet Galeri   İletişim
Diyetisyenin Sofrasında Ramazan
Bayram İçin Küçük Tüyolar
‘ KANSER RİSKİNİ %60 AZALTMAK İÇİN ’
VE BAYRAM GELİR...
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)
     
  İnönü Cad. Gül apt kat:1 no:3 Daire:4
  Sahrayı cedit / Kadıköy / İSTANBUL

  M : 0545 737 18 43
  T : +90 216 302 17 00
  F : +90 216 302 17 00 
  E : bilgi@aseldiyet.com

2014 © ASEL DİYET | Tüm hakları saklıdır. Görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz.