E - posta  |   Adres Map      
  Anasayfa     Asel Diyet     Diyetisyenler     Blog     Gündem     İletişim

   Asel Gündem
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)Ramazan ayının gelmesiyle oruca karşı oluşan endişelerin artması ve uzun saatler boyunca aç kalınmasının doğru olmadığı haberleri bir yana dursun, biz sizlere yapılan çalışmalarda; haftada 2 gün oruç tutan bireylerin tutmayanlara oranla daha sağlıklı olduklarının gözlemlenmesinden bahsedelim. Orucun enerji kısıtlaması yaparak ömrü uzattığı ve yaşlanma emarelerini azaltarak kişiyi beyin ve kalp-damar sistemleri başta olmak üzere tüm hastalıklara karşı koruduğu yapılan çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Ramazan ayının başlamasıyla ilk 3 gün orucu herkes için oldukça zorlayıcıdır. Bunun en önemli nedeni vücut biyolojik saatinizin tamamen değişiyor olmasıdır. Vücudun yeni sisteme adaptasyonu 3-7 gün arasında tamamlanacaktır.
Peki sağlıklı bir biçimde oruç nasıl tutulmalıdır?
Sağlıklı bir ramazan süreci için en önemli ve atlanmaması gereken nokta sahurun ihmal edilmemesidir. Sahurda genellikle tuz oranı düşük , lif/ posa oranı yüksek , sıvı içeriği fazla olan besinler tercih edilmelidir.  Sahur sofralarında sulu yemek yerine ;
Yumurta,peynir,süt,tam tahıllı ekmek,yeşillik,salatalık-domates,kremasız çorbalar,ceviz,muz vb.gün boyu tok tutucu besinler tüketilmelidir. Gün boyu vücudun ihtiyacı olan su ; yeterli bir biçimde bu öğünde karşılanmalıdır.
Sahurda ; baharatlı ,çok yağlı-kızartma, salamura, beyaz undan elde edilmiş gıdalar tüketilmemelidir. Aksi halde gün boyu; hızlı kan şekeri düşüşü ,halsizlik, tansiyon düşmesi, susuz kalma gibi olumsuzluklar ile karşılaşılabilir.
İftar sofralarında;
Bol sıvı alımı sağlanmalıdır. Ancak sıvı alımı birden olmamalı, iftar ve sahur arasındaki sürece bölünmelidir. Çay-kahve tüketimi sıvı alımı kapsamına girmemektedir.
Gün boyu kan şekeri düşük seviyelerde olduğundan dolayı; oruç, ani kan şekeri yükselmesini önleme amaçlı hurma ile açılmalıdır. Çünkü Hurma; kan şekerini birden yükseltip, düşürmeyen ve  uzun açlıktan sonra iftarda aşırı yemeyi engelleyecek olan mucizevi bir meyvedir.
Sofralardan çorba eksik edilmemelidir. Çorbanın hacim açısından midede kapladığı alan nedeniyle de tokluk sağlayıcı etkisi vardır.
Ana yemek tercihi; posa oranı yüksek , az yağlı besinlerden yana olmalıdır. Kızartma yerine buğulama veya ızgara yöntemleri kullanılmalıdır.
1 küçük kare fırın pidesi, 1 dilim ekmek yerine geçer. Ancak pide tükettiğinizde tam tahıllı ekmek tükettiğiniz zamana göre daha hızlı bir acıkma yaşarsınız. Haftada max. 3 gün iftarda pide tüketebilirsiniz.
Tatlı/pilav/makarna/mantı/börek gibi besinleri aynı akşam tüketmemeli herhangi birini tercih etmelisiniz. Bu besinlerin tüketimi haftada max. 2 akşam olmalıdır.
İftar sofralarında yemeğin yanında taze meyve tüketimi yapılmaması gereklidir.
Tüm gün boş kalan mideye iftarda yüklenmek vücudu oldukça zorlayacaktır. Bu nedenle yavaş yavaş ve çok çiğneyerek besin tüketiminizi gerçekleştirmelisiniz. Orucun en önemli avantajlarından biri de ; ayakta ve zamansız atıştırmaları önlemesidir.
İftar ve sahur arasında ; yatış saatinize göre ara öğün sayınızı arttırabilirsiniz. Ancak iftar sofralarında tüketilememesi gereken meyve, iftardan 1,5-2 saat sonrası için güzel bir ara öğün tercihi olabilir. Meyvenin yanı sıra; kuruyemişler, yoğurt, ayran, süt gibi besinlerde ara öğün tercihleriniz arasında yer alabilir. Tüm gün terleme yoluyla vücuttan oluşan mineral kaybını gidermek amaçlı; tansiyon problemi olmayan kişilerin iftar ile sahur arasında 1 şişe sade maden suyu içmesinde fayda vardır.
Oruç; sağlıklı bireylerin ileriki dönem sağlıklarına olumlu katkıları olan önemli bir ibadettir. Ancak çeşitli rahatsızlıkları olan bireylerin doktorlarına danışmadan oruç tutmaları önerilmemektedir. Umarız ki ;Ramazan Ayı sağlıklı besin tercihleri ile herkes için kolay bir süreç olacaktır.
Sağlıklı bir Ramazan geçirmenizi dileriz. ...

 


 

<< Gündem Arşivi

Gündem
  Asel Diyet Galeri   İletişim
Diyetisyenin Sofrasında Ramazan
Bayram İçin Küçük Tüyolar
‘ KANSER RİSKİNİ %60 AZALTMAK İÇİN ’
VE BAYRAM GELİR...
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)
     
  İnönü Cad. Gül apt kat:1 no:3 Daire:4
  Sahrayı cedit / Kadıköy / İSTANBUL

  M : 0545 737 18 43
  T : +90 216 302 17 00
  F : +90 216 302 17 00 
  E : bilgi@aseldiyet.com

2014 © ASEL DİYET | Tüm hakları saklıdır. Görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz.