E - posta  |   Adres Map      
  Anasayfa     Asel Diyet     Diyetisyenler     Blog     Gündem     İletişim

   Asel Gündem
VE BAYRAM GELİR...VE BAYRAM GELİR…
         Ramazan Ayı’nın sonuna gelmişken,  1 ay boyunca gün içerisinde azalan öğünler, uzun açlık saatleri ile oruç tutabilenler için bedenlerinin bu ay boyunca yenilendiğini, yıllık vücut bakımlarını yaptırdıklarını söyleyebiliriz. Bu süreçte beden 11 ay boyunca alışık olduğu düzenden çıkmış, vücut biyolojik saati değişmiş, 1 ay boyunca vücut organları bir arınma ve dinlenme süreci geçirmiştir. Şimdi ise tekrar 11 aylık düzene geçişimizin başlangıcı olan Ramazan Bayramı’nı yaşayacağız. Bu geçişi keskin bir biçimde yapmak yerine bazı beslenme önerilerine kulak vererek, bir ay süresince dinlenmiş olan vücudu birden yormayarak, yeni sisteme alışmak en iyisi olacaktır.
 
Bayram beslenme önerilerinden bahsedecek olursak;
* Güne tahminen değişen vücut biyolojik saatinizden dolayı çok aç başlamayacaksınız. Ancak tempolu geçecek bir gün için iyi bir kahvaltı yapmalısınız. Gün içerisinde karbonhidrat türevi tüketiminiz muhtemel yoğun olacağından, kahvaltı da protein ağırlıklı besinleri (peynir / yumurta / süt vb.) tüketmeye özen göstermelisiniz.
* Gün içerisinde ana öğünleri atlamamalısınız. Böylece ani kan şekeri düşüşleri yaşamayacak ve tatlıya karşı saldırgan olmayacaksınız.
* Unutmayın siz kendinize beslenme adına bir kota koymazsanız kimse size bir sınırlama getirmek için uğraşmayacaktır. Bu nedenle bayram öncesi bir karar alın ve kendinize sınırlı miktarda tatlı / hamur işi türevi tüketme hakkı tanıyın ve bu sınırı aşmayın.
* Gün içerisinde eğer tatlı tüketecekseniz 1 porsiyonu aşmamalısınız. Ve şerbetli tatlıların yanında şekerli içecekler yerine ayran tercih etmelisiniz.
* Gün içerisinde karbonhidrat veya şekerli gıdaları çokça tükettiyseniz akşam yemeğinde proteinli ve hafif beslenmeniz uygun olacaktır. Ana yemeklerinizde salatayı muhakkak bulundurmalısınız. Ve akşam yemeği saatinizi geciktirmemeye özen göstermelisiniz.
* Ramazandan kalan bir alışkanlık olan gün içerisinde su içememe durumunu çabuk aşmalı ve gün içerisinde 2,5 lt su içmeye gayret etmelisiniz.
    Ramazanın vücudunuza getirdiği sıhhat ile hem bedeniniz hem ruhunuz için çok güzel geçecek bir 11 ay diliyoruz. Hayırlı bayramlar.
                                                                                              ASEL DİYET MERKEZİ
                                                                                              0216 302 17 00
                                                                                              info@aseldiyet.com ...

 


 

<< Gündem Arşivi

Gündem
  Asel Diyet Galeri   İletişim
Diyetisyenin Sofrasında Ramazan
Bayram İçin Küçük Tüyolar
‘ KANSER RİSKİNİ %60 AZALTMAK İÇİN ’
VE BAYRAM GELİR...
‘ORUÇ SAĞLIKLI OLMAK İÇİN TUTULMALIDIR’ (Dr. MARK MATTSON)
     
  İnönü Cad. Gül apt kat:1 no:3 Daire:4
  Sahrayı cedit / Kadıköy / İSTANBUL

  M : 0545 737 18 43
  T : +90 216 302 17 00
  F : +90 216 302 17 00 
  E : bilgi@aseldiyet.com

2014 © ASEL DİYET | Tüm hakları saklıdır. Görseller ve içerikler izinsiz kullanılamaz.